aghaei
12 آذر 1401 - 16:56

معدن کرومیت در انتظار رفع مشکل/ گنجی بر روی محرومیت

کرمان - معدن کرومیت منوجان که ۷۰ درصد ذخیره کرومیت کشور را در خود جای داده است ۷ ماه در انتظار رفع مشکل است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: معدن کرومیت منوجان یکی از غنی‌ترین معادن کرومیت جهان است و ۷۰ درصد از ذخایر این سنگ گران قیمت در ایران را در خود جای داده است اما عدم توانمندی پیمانکار این معادن در سال‌های اخیر موجب بروز مشکلاتی در این مجتمع معدنی - صنعتی شده بود و در نهایت خرداد ماه سال جاری این معدن دچار رکود و تعطیلی شد.

مردم منتظر چرخیدن چرخ معدن کرومیت هستند

از آن زمان هزار و ۲۰۰ کارگر این معدن در انتظار رفع مشکلات در مسیر آغاز فعالیت این معدن هستند تا معدن آسمینون بار دیگر به چرخه صنعتی و معدنی کشور برگردد و نقش خود را برای توسعه و پیشرفت کشور ایفا کند.

معدن کرومیت در انتظار رفع مشکل/ گنجی بر روی محرومیت

در حالی که به دلیل خصوصیات این فلز در صنایع پیشرفته کرومیت از ذخایر معدنی با ارزش کشور محسوب می‌شود و در کنار تأمین نیاز داخلی می‌تواند در ارز آوری نیز تأثیر گذار باشد اما هم اکنون این معدن تعطیل است و هزاران نفر در منوجان که در این معدن کار می‌کردند چشم انتظار پیگیری‌های و چاره اندیشی مسئولان هستند.

هر چند این معدن از ابتدای خرداد ماه تعطیل شد اما مشکلات کارگری معدن آسمینون از سال‌ها قبل وجود داشت و کار فرما نیز توان رفع مشکلات را نداشت.

تمام تلاش مسئولان در استان کرمان فعال شدن این معدن است و باید از همه ظرفیت‌های موجود به خصوص در بخش معدنی برای توسعه و پیشرفت استان و کشور استفاده شود

استاندار کرمان در گفتگو با مهر در خصوص رفع مشکلات این معدن گفت: تمام تلاش مسئولان در استان کرمان فعال شدن این معدن است و باید از همه ظرفیت‌های موجود به خصوص در بخش معدنی برای توسعه و پیشرفت استان و کشور استفاده شود.

محمد مهدی فداکار گفت: خلع ید بهره بردار انجام شده است و دولت در حال پیگیری برای رفع موانع از مسیر قانونی و فعال شدن مجدد معدن است.

وی این معدن را در زمینه اشتغال مردم نیز تأثیر گذار دانست و گفت: باید همه ظرفیت‌های معدنی در کرمان فعال شود و معادن کرمان به عنوان پیشران اقتصادی استان نقش تأثیر گذار بازی کنند.

مسیر قانونی مزایده معدن در حال طی شدن است

نماینده مردم منوجان، فاریاب، قلعه گنج، کهنوج و رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این معدن از داشته‌های مهم اقتصادی جنوب استان کرمان است گفت: حل مشکلات معدن در دولت، مجلس و قوه قضائیه در حال انجام است و به مردم اطمینان می‌دهیم تا فعال شدن مجدد معدن این اقدامات ادامه می‌یابد.

منصور شکر الهی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در وزارت صمت جلسات متعددی در این خصوص برگزار و طرح طبقه بندی شغلی نیز دنبال شده است. رئیس جمهور نیز در سفر به جنوب کرمان دستوراتی برای حل مشکلات به وزیر صمت داده است.

وی ادامه داد: در راستای حمایت از کارگران و برای احقاق حقوق آنها بحث خلأ ید از بهره بردار با حمایت رئیس جمهور انجام شد و حالا در مسیر قانونی در حال طی فرایند هستیم.

شکر الهی گفت: آنچه که مشخص است باید هم در بحث مسائل زیست محیطی و هم معیشتی کارگران اقدامات لازم انجام شود در حال حاضر حقوق بیکاری به کارگران پرداخت می‌شود.

آنچه که مشخص است باید هم در بحث مسائل زیست محیطی و هم معیشتی کارگران اقدامات لازم انجام شود در حال حاضر حقوق بیکاری به کارگران پرداخت می‌شود

وی حمایت از کارگران و فعال شدن معدن را از مهمترین اهداف دانست و گفت: امیدواریم به زودی معدن فعال شود.

اما مهمترین اقدامی که باید انجام شود مزایده شرکت است و باید دید مسیر انجام این مزایده طی روزهای آینده چگونه طی و مشکل رفع می‌شود.

مدیرکل صمت جنوب کرمان نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: روند مزایده این معدن در مسیر قانونی خود در حال طی شدن است و ۱۷ مهر ماه این شرکت در مزایده قرار گرفته است و تا ۱۱ آذرماه افراد می‌توانستند در این مزایده شرکت کنند و ۱۲ آذرماه هم پیشنهادات بازگشایی و بررسی می‌شود.

مسلم مروجی افزود: به کارگران اطمینان می‌دهیم مشکل به زودی رفع می‌شود و اگر در این مزایده نیز مشکل رفع نشود به صورت موقت اداره شرکت توسط دولت انجام می‌شود.

معدن کرومیت در انتظار رفع مشکل/ گنجی بر روی محرومیت

وی گفت: تمام تلاش خود را برای رفع فوری مشکلات این معدن به کار گرفته ایم و روند باید از مسیر قانونی طی شود تا در آینده شاهد تبلور فعالیت‌های این معدن و افزایش اشتغال و توسعه منطقه باشیم.

آنچه که کارگران و مردم محلی به خصوص در شهرستان محروم منوجان توقع دارند انجام کار جهادی و فوری در مسیر توسعه این مناطق محروم است

آنچه که کارگران و مردم محلی به خصوص در شهرستان محروم منوجان توقع دارند انجام کار جهادی و فوری در مسیر توسعه این مناطق محروم است که یکی از مهمترین شاخصه‌ها فعال کردن معادن منطقه است.

هر چند کشاورزی مهمترین زمینه اشغال در منوجان است اما در صورت فعال شدن معادن و صنایع وابسته به آنها در جنوب کرمان شاهد اشتغال و کاهش سطح مهاجرت جوانان از این مناطق خواهیم بود.

خشکسالی و کمبود آب در جنوب کرمان و چالش‌هایی که برای کشاورزی ایجاد کرده است ضرورت فعال کردن جنبه‌های دیگر اقتصادی در شهرستان‌های جنوبی کرمان را نشان می‌دهد و حالا مردم امیدوار هستند با حضور پر رنگ دولت برای رفع این مشکل شاهد پیگیری مشکلات معدن منوجان در سطح وزارت خانه و دولت باشیم.

نباید این نکته را هم از ذهن دور داشت که جنوب کرمان از محروم‌ترین مناطق کشور است که توسعه و پیشرفت و رفع محرومیت در آن همیشه یکی از اهداف مسئولان بوده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 895387