aghaei
12 آذر 1401 - 16:03

تشدید وابستگی‌های اروپا به گاز مایع روسیه با وجود تحریم‌ها

یک روزنامه آلمانی در مطلبی با استناد به آمارها به افزایش صادرات گاز مایع روسیه به اروپا با وجود تحریم‌های این اتحادیه به دلیل جنگ اوکراین علیه مسکو پرداخت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه "فوکوس" آلمان در مطلبی به تشدید وابستگی های اروپا به گاز مایع روسیه با وجود تحریم های اروپا اشاره کرده و نوشت: هدف اتحادیه اروپا و آلمان استقلال بیشتر از منابع انرژی روسیه است. این امر در زمینه گازی که از طریق خطوط لوله می‌آید به دلیل ضرورت آن از زمان تخریب لوله‌های نورد استریم حاصل شده است، با این حال، در مورد گاز مایع، وضعیت کاملاً متفاوت است: در این زمینه روسیه توانست به طور قابل توجهی تحویل خود به اروپای غربی را افزایش دهد

در ادامه این گزارش آمده است: اروپا در 9 ماهه اول سال جاری میلادی بیش از هر زمان دیگری گاز مایع از روسیه وارد کرده است. این واردات از طریق دریا با کشتی بین ژانویه تا سپتامبر امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریباً 40 درصد افزایش یافته است. حدود 16 درصد از LNG وارداتی برای اروپا از روسیه بود.

به این ترتیب، گاز مایع جایگزین حداقل بخشی از حجم گازی می شود که روسیه قبلاً از طریق خطوط لوله و به ویژه از طریق خط لوله نورد استریم 1 در دریای بالتیک، که از آن زمان تخریب شده است پمپاژ می کرد.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با افتخار در این باره در ماه سپتامبر گفت: در اینجا یک منفی بزرگ وجود داشت؛ 55 میلیارد متر مکعب گاز کمتر از خط لوله روسیه از طریق لوله های باقی مانده از ژانویه تا سپتامبر جریان یافت ، این به معنای کاهش سهم روسیه در واردات اتحادیه اروپا به 9 درصد است. وی تاکید کرد: هدف کاهش درآمد روسیه است که پوتین از آن برای تامین مالی جنگ وحشتناک خود در اوکراین استفاده می کند. اما ظاهراً "فون در لاین" این حساب و کتاب ها را بدون در نظر گرفتن تحویل گاز مایع روسیه انجام داده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، کشورهای اتحادیه اروپا برای جایگزینی گاز ورودی از خط لوله روسیه، 50 میلیارد متر مکعب اضافی گاز طبیعی مایع در مدت مشابه وارد کردند. 70درصد از این میزان از تامین کنندگان آمریکایی و بقیه از روسیه تامین می شود.

رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی مانند پولیتیکو و فایننشال تایمز با استناد به آمارهای داخلی کمیسیون اتحادیه اروپا گزارش می‌دهند که کاهش شدید تحویل گاز با خط لوله روسیه علی‌رغم درخواست‌های سیاستمداران اروپایی روسیه برای کاهش واردات گاز روسیه باعث افزایش صادرات LNG روسیه به اروپا شده است.

در مجموع، واردکنندگان گاز از فرانسه، هلند، اسپانیا و بلژیک تا سپتامبر سال جاری 16.5 میلیارد متر مکعب LNG روسیه به قیمت بازار وارد کردند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 11.3 میلیارد متر مکعب بود. برخی از گاز مایع روسی دریافت شده توسط این کشورها به آلمان هم پمپاژ می شود.

افزایش واردات گاز مایع عنصر اصلی تلاش های اروپا با توجه برای جایگزینی واردات گاز روسیه از طریق خط لوله به دلیل جنگ اوکراین است.

قطر هم تازه در این هفته به عنوان تامین کننده گاز مایع اروپا تضمین شد. با این حال، این کشور عربی تنها از سال 2026 گاز مایع را به آلمان ارسال خواهد کرد و پس از آن حدود سه درصد از مصرف آلمان را به خود اختصاص خواهد داد. روسیه نیز به طور سنتی یکی از صادرکنندگان اصلی LNG است. گاز طبیعی مایع، چه از طریق خط لوله و چه از طریق کشتی، از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه مستثنی است.

آن سوفی کوربو، کارشناس انرژی از مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا در فایننشال تایمز هشدار داد که حضور در بازار گاز مایع به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این فرصت را می دهد تا به استفاده از گاز به عنوان ابزار تسلیحاتی ادامه داده و قیمت های بی ثبات گاز را به طور سرسام آوری افزایش دهد. وی تاکید کرد: یک روز صبح، پوتین می‌تواند بگوید: ما عرضه LNG به اروپا را متوقف می‌کنیم و این قاره را مجبور می‌کند تا به بازار نقدی حتی گران‌تر روی آورد.

علاوه بر گاز مایع، گاز خط لوله روسیه همچنان به اروپای غربی می رسد. با این حال، فقط در مقادیر بسیار کمتر، روزانه حدود 42 میلیون متر مکعب گاز روسیه از طریق اوکراین به کشورهای اروپای شرقی جریان می یابد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 895229